Obszar, który obejmował swoim zasięgiem urząd stanu cywilnego (Standesamt), nosił nazwę Obwód Urzędu Stanu Cywilnego (Standesamtsbezirk). Tworzenie obwodów urzędów oraz ich obsadzanie urzędnikami należało do kompetencji wyższych władz administracyjnych. Zasadniczo każda gmina tworzyła obwód urzędu stanu cywilnego, a burmistrz, wójt lub ich zastępcy wykonywali obowiązki urzędników stanu cywilnego. Władze gminne mogły także zaproponować na te stanowiska osobnych urzędników. Nadzór nad działalnością USC należał do władz administracyjnych, o ile przepisy krajowe nie stanowiły inaczej.

Urząd Stanu Cywilnego w Osieku działał w latach 1876–1942. Do dnia dzisiejszego zachowały się – z niewielkimi brakami – księgi urodzeń, małżeństw i zgonów, które są dostępne do wglądu w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Dzięki tym księgom możemy dowiedzieć się więcej o życiu mieszkańców Osieka na przestrzeni dziejów. Na przykład, analizując Księgi Zgonów (część z nich została zdigitalizowana i znajduje się poniżej), można zauważyć, jak na przestrzeni lat wraz z rozwojem medycyny i polepszeniem warunków życia zmniejszała się umieralność dzieci. Księgi te zawierają również zapisy zgonów osieckich proboszczów oraz pierwszej przełożonej osieckiego klasztoru Elżbietanek, siostry Rodeny, pochowanej najprawdopodobniej na przykościelnym cmentarzu.

Poniższe dane są w trakcie opracowywania. Do ich odczytania i przetłumaczenia wykorzystano sztuczną inteligencję. Pomimo manualnej weryfikacji niektóre wpisy mogą zawierać błędy lub literówki.