Tereny dzisiejszego Osieka zamieszkane były już przez ludność kultury łużyckiej. W okresie kolonizacji na prawie niemieckim, przypadającej na lata 1198–1201, niewielka osada zaczęła się rozrastać i z czasem przekształciła się w wieś. O jej początkach może świadczyć sama nazwa – Osiek – pochodząca z języka czeskiego i oznaczająca miejsce po wyrębie, karczowisku. Nazwa ta jest dość powszechna: w Polsce znajduje się aż około 50 miejscowości o tej samej nazwie.
Nazwa na przestrzeni wieków
-
1200 – Osech
-
1267 – Osek
-
1276 – Ossek
-
1315 – Ossecz
-
1350 – Ossyk
-
1385 – Ossik
-
1785 – Ossig
-
1945 – Osiek
Pierwsze wzmianki i znaleziska archeologiczne
Po raz pierwszy Osiek pojawia się w dokumentach w roku 1200 jako Osech, w kontekście parafii Pozarzysko. Wówczas biskup Jarosław z Wrocławia na nowo ustalił wysokość dziesięciny dla lokalnego kościoła. Z tego okresu pochodzi także cmentarz szkieletowy odkryty w południowo-wschodniej części wsi. W latach 70. XX wieku prowadzono tam badania archeologiczne, w trakcie których odnaleziono 83 groby oraz liczne przedmioty: ozdoby z ołowiu, brązu, srebra, szkła, a także srebrny denar Bolesława Śmiałego.
W dokumentach z 1310 roku biskup podnosi dziesięcinę do 6 marek. Część z niej trafiała również do kościoła w Rusku. Z kolei z 1315 roku pochodzi dokument prawa niemieckiego, który wspomina o Osieku i wymienia wójta oraz radców sądowych.
Osiek na prawie niemieckim – pierwsi mieszkańcy
W zapiskach źródłowych zachowały się nazwiska pierwszych mieszkańców Osieka:
-
1276 – Karstannus, książęcy komisarz geodezyjny, świadek w Świdnicy
-
1315 – Siffirid zwany von Baruth, właściciel Osieka
-
1385 – Wernher von Owluk, kolejny właściciel
W 1319 roku książę Henryk z Jawora zezwolił rodzinie von Baruth na wykupienie wszystkich dóbr w Osieku. Niewiele później wieś przeszła we władanie rodu von Owluk. W 1407 roku część wsi należąca do Nicola von Owluk została sprzedana benedyktynkom z Lubomierza. Rok później siostry zakonne nabyły również drugą część należącą do Konrada von Owluk.
Przez kolejne 400 lat Osiek pozostawał własnością klasztoru, który pełnił również funkcje sądownicze – zarówno wyższe, jak i niższe. W dniu tzw. "Dnia Sądu" do wsi przybywała opatka w towarzystwie jednej z sióstr zakonnych. Zarząd nad majątkiem sprawował powoływany przez klasztor wójt.
Osiek w czasach nowożytnych
W 1602 roku pojawiają się wzmianki o problemach religijnych oraz o wakacie na stanowisku proboszcza. W 1666 roku dziesięcinę płaciło już 48 włók ziemi. W tamtym czasie Osiek wchodził jeszcze w skład okręgu świdnickiego (Svidnicensi). Mimo że w okolicznych wsiach powstawały niezależne majątki ziemskie i rycerskie, Osiek pozostał typową wsią chłopską. Rycerstwo w okolicy nie cieszyło się dobrą opinią – mieszkańcy uważali niektórych właścicieli ziemskich za zwykłych rzezimieszków, jak choćby rycerza z pobliskiego Pyszczyna.
Koniec epoki klasztornej
W 1810 roku zniesiono poddaństwo dziedziczne oraz dokonano kasaty zakonów. Dobra klasztorne w Osieku wystawiono na sprzedaż. Mieszkańcy wsi odkupili je, wraz z prawem łowieckim, za kwotę 39 350 talarów. Grunty zostały podzielone między chłopów, a folwark trafił w ręce sołtysa dziedzicznego – Steinera.
Powstałe w XIX wieku gospodarstwa miały niewielką lub średnią wielkość. Zagrody budowano w tzw. układzie podwórka frankońskiego – w formie zamkniętego czworoboku otoczonego budynkami gospodarczymi i murem, co zapewniało bezpieczeństwo przechowywanych zbiorów.
Życie wiejskie w XIX i XX wieku
Wraz z pobliskim Bogdanowem, Osiek posiadał wspólną Ochotniczą Straż Pożarną. Stara remiza znajdowała się obok kuźni, w dolnej części wsi. Około 1925 roku gmina zleciła budowę nowej remizy z wieżą przy szkole – później pełniła ona funkcję sali gimnastycznej.
W centrum Osieka funkcjonowały: dom gminny, gospoda, sklep, kuźnia, rzeźnia, poczta, gabinet lekarski, warsztat maszyn rolniczych, stelmach. Wzmianki z 1828 roku wspominają również o budynku przy drodze do nowego młyna, służącym do obróbki lnu – uprawy istotnej dla lokalnej produkcji płótna.
W południowo-wschodniej części wsi znajdował się również XIX-wieczny pałac – jeden z symboli dawnej świetności Osieka.