Osiecki herb

Postanowiono przyjąć w herbie wsi Osiek postać rzymskiej bogini sprawiedliwości - Temidy. Ustalono, że wzorem dla ukazania w obrazie herbowym symboliki tej postaci będzie wizerunek Temidy występujący w rzeźbie napieczętnej pieczęci Gminy (Gromady) Osiek z XIX wieku.

Postanowiono ukazać Temidę jako osobę szczupą, trzymającą na wysokości bioder, w lewej dłoni wagę oraz w prawej dłoni - unieisony katowski miecz. Głowa bogini jest nakryta jasnym welonem, który przytrzymuje złota opaska. Postać Temidy postanowiono ukazać w czerwonej szacie (tunice) na zlotym (żółtym) tle. Tunika jest zakończona żółtą obręczą. Waga i miecz trzymany przez boginię postanowiono ukazać w barwie czarnej. Postać Temidy w czerwonej szacie ukauje jej majestat oraz uprawnienia sądownicze (wykonywanie władzy). Złote tło symbolizuje między innymi sprawiedliwość, z którą to jest związana postać Temidy. Tym samym barwy Osieka określane są przez barwę złotą (żółtą) od barwy tła oraz barwę czerwoną od barwy tuniki. Aby ułożenie barw nie przypominało istniejącej już konfiguracji barw w fladze miasta Wrocław, postanowiono, iż barwa złota i czerwona będą wystepować na przemian.

W Polu tarczy z XIX wieku (zbliżonej do tarczy typu francuskiego) na złotym tle jest umieszczona postać Temidy - rzymskiej bogini sprawiedliwości. Umieszczenie tejże postaci wiąże się z nawiązaniem do istniejącego już w XIX wieku herbu. Otóż w XIX wieku sołectwo w Osieku zostało podniesione do rangi Gromady. Wraz z utworzeniem gromady, Osiek otrzymał herb przedstawiający Temidę - symbol sprawiedliwości.

Herb nawiązuje do nazwy miejscowości, która od XVII wieku wiąże się ze sprawiedliwością. Według "Encyklopedii Staropolskiej" w XVII wieku Osiek zasłynął z zaszłego w nim incydentu. Jednak o który Osiek chodzi nie wiadomo, bo było w Polsce kilkanaście Osieków. Wiadomo jedynie, że było to miasteczko lub duża miejscowość. Incydent ten opisuje Wacław Potocki w Jowialitates, pisząc:

"Jeden kowal w Osieku, dwu byli stalmaszy. KOwal konia ukradł, złapany miał wisieć. Długo na to osieckie prawo nie pozwala. Tu każe sprawdiedliwość, tu zaś bez kowala niewygoda; na koniec gdy się długo waha obwieszą za kowala drugiego stalmacha."

Żaden dokument mówiący nam o nadaniu Osiekowi herbu do naszych czasów nie przetrwał lub nie został odnaleziony. Jedynym argumentem na istnienie herbu Osieka jest pieczęć gminna z XIX wieku. "Alfabet heraldyczny" Pawła Dudzińskiego uzasadnia fakt posiadania herbu tym, iż "herby wiejskie pochodzą przeważnie z XIX wieku, kiedy to nadano gminom, zwanym inaczej gromadami, uprawnienia samorządowe. Jest to zjawisko charakterystyczne dla Śląska i Małopolski; treścią tch herbów są przeważnie narzedzia rolnicze, motywem wielu z nich - godła nawiązujące do nazwy miejscowości".

Herb został przyjęty uchwałą Rady Sołeckiej.  

Pobierz herb klikając tutaj.